jablko

Historia Adama i Ewy daje każdemu z nas dużo do myślenia. Bóg stwarzając człowieka pragnął podarować każdemu dobro, szczęście oraz radość. Nie chciał, aby ludzie poznali zło więc Adama i Ewę wprowadził do cudownej krainy. Niczego w niej ludziom nie brakowało. Żyli beztrosko, obdarzeni miłością i dostatkiem. W Edenie rosło wiele drzew ale jedno z nich było niepowtarzalne. To właśnie z niego Bóg zakazał zrywania owoców. Ulegli, a właściwie uległ Adam przyjmując jabłko od Ewy.

Jabłka chronią przed zawałem i zaparciami. Najcenniejsze w tych owocach jest jednak to, co zwykle odrzucamy – gniazda nasienne i skórka – bogate w pektyny, które mają właściwości oczyszczające organizm z substancji trujących. Podczas trawienia pektyny wiążą niektóre metale ciężkie (np. ołów) co ułatwia ich wydalanie z naszego organizmu. Zatem o jedzeniu jabłek powinni pamiętać palacze, mieszkańcy dużych miast i ośrodków przemysłowych oraz osoby mające styczność ze związkami toksycznymi, np. malarze czy drukarze. Pektyny „wymiatają” z organizmu resztki pokarmów. Zmniejszają również wchłanianie cholesterolu i tym samym zapobiegają miażdżycy i zawałom.

Spośród wszystkich witamin obecnych w jabłkach, najważniejszą jest witamina C. To ona wzmacnia układ odpornościowy. Bogate w tę witaminę są wszystkim owoce dojrzałe, jednak najwięcej znajdziemy jej w surowych owocach. Zatem im dłużej będziemy je poddawać obróbce termicznej czyli gotować i piec, tym większe będą witaminowe straty. Trudno jednak odmówić sobie takich przyjemności jak jabłko pieczone czy ryż z jabłkami. Wspomnę też o europejskich ciastach z jabłkami, które weszły do kanonu naszej sztuki kulinarnej. Są nimi austriacki strudel i angielska szarlotka. Ta ostatnia konkurować może jedynie z rodzimymi mazurkami i sernikami, o których dziś nie napiszę już więcej. Za to popularną i polską już szarlotkę czyli półkruche ciasto przełożone jabłkami z dodatkiem rodzynek, goździków, cynamonu, uwielbia blisko połowa Polaków. Jabłka w niej mogą być pokrojone, tarte, surowe lub duszone. Ciasto zaś przykryte kruszonką, pianką, cukrem pudrem, lukrem lub z lodami. Jabłkowa propozycja dla ludzi kochających Polskę.

Mimo kwaskowatego smaku jabłka odkwaszają organizm, ponieważ zawierają bardzo dużo zasadowych soli mineralnych. Są bogatym źródłem potasu i wraz z innymi elektrolitami regulują gospodarkę wodną w organizmie. Jest w nich także żelazo, którego regularnie dostarczane do organizmu zapobiega anemii. Z kolei jabłka jedzone na surowo wzmacniają serce, układ nerwowy, mięśnie i poprawiają pracę wątroby. Z tego powodu nie powinniśmy rezygnować z dodawania ich do popularnych surówek i sałatek. Mają działanie moczopędne, więc mogą zmniejszać obrzęki nóg. Medycyna ludowa przypisuje im nawet leczniczy wpływ na bóle stawów. Natomiast tarte jabłka gotowane leczą biegunkę u dzieci oraz niestrawność i choroby wrzodowe u osób dorosłych. Ułatwiają przyswajanie wapnia przez organizm, dzięki czemu wzmacniają zęby, włosy i paznokcie. Są niezastąpione w wielu kuracjach odchudzających. Cenią je więc kobiety, które dbają o linię, bo sycą i dostarczają wyjątkowo niewiele kalorii.

Po takim wstępie nie muszę już chyba przekonywać nieprzekonanych, że jabłko od Ewy jest doskonałym sposobem na rozwiązanie wielu naszych problemów. Warto więc skusić się na nie w czasie trwającej kampanii wyborczej. Wątróbka duszona z jabłkami a przede wszystkim kaczka pieczona w jabłkach to dania, których w menu tej jesieni nie powinno brakować.

Pin It on Pinterest

Share This