Składnikami każdej masy mięsnej jest mięso, pieczywo pszenne czerstwe w ilości 1/4 w stosunku do mięsa, mleko lub woda, jaja, sól i przyprawy. Warto pamiętać, że dodatek pieczywa czerstwego powoduje, iż masa mięsna po usmażeni lub upieczeniu jest pulchna i soczysta. Jaja natomiast pełnią funkcję bardzo istotną – sklejającą. Można więc powiedzieć, że tej potrawy nie uda nam się przygotować bez jaj. Znawcy jednak wiedzą, że z takim samym skutkiem można użyć czegoś „zamiast” czyli gotowanych ziemniaków, kaszy manny lub mąki ziemniaczanej.

Choć mieloną masę mięsną można otrzymać zarówno z wołowiny, cielęciny, baraniny, wieprzowiny czy koniny, to najlepszą sporządza się łącząc poszczególne gatunki mięsa tak, aby zawsze mięso chude było uzupełniane dodatkiem mięsa tłustego.

Masa mielona powinna być pulchna, dlatego należy ją starannie wyrobić. Tablerowanie czyli wyrabianie pozwala utworzyć jednolitą masę, która odstając od ręki i miski pozwoli uformować się w takie elementy, jakie sam autor sobie życzy.  Można z niej przyrządzać zarówno kotlety mielone i pożarskie lub pulpety, klopsiki, zrazy i klopsy. Na pierwszy „rzut oka” wyraźnie różnią się od siebie, bo to i kształt inny, i zapach różny. W głębi są jednak identyczne. Składają się z tych samych składników i w tej samej misce były wcześniej mieszane. Wybór jakiego niebawem dokona wyborca (sorry – konsument) i tak zależy od jego upodobań bądź niestety – przyzwyczajeń. Za miesiąc więc posmakujemy odgrzewanych kotletów, zobaczymy podduszane zrazy i wybierzemy jakiegoś pieczonego klopsa.

Pin It on Pinterest

Share This